Oturumlar

BİLTEVT’18

“BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE EVRENSEL TASARIM”

ULUSLARARASI ENGELSİZ BİLİŞİM 2018 KONGRESİ

5-7 Eylül 2018 – Manisa

 

5 EYLÜL 2018 Çarşamba

Saat 14:00 – 14:30   Açılış Töreni ve Konuşmaları

Saat 14:30 – 14:40   “Kalbimizin Ritmi” Gösterisi

Saat 14:40 – 15:20   Engelsiz Bilişim Ödül Töreni

 

AKİDE SULTAN SALONU – 15:30 -17:00

ENGELSİZ PROJELER – AKİDE SULTAN SALONU

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Gonca TELLİ, Maltepe Üniversitesi

Konuşmacılar:

  • Ses Kardeşim Projesi
    Füsun Bay Canbay – Murat Can Canbay
  • Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ve Projeleri
    Duygu Kayaman
  • Bilimden Uygulamaya: Turk Isaret Dili’nde Bir Çizgi Film
    Dr Beyza Sumer – Radboud Universitesi
    Fatma Begüm Akkökler
    , Filmix Yapım ve Prodüksiyon Tic.Ltd.Şti
    Neslihan KURT, Filmix Yapım ve Prodüksiyon Tic.Ltd.Şti

 

FİRUZENDE SALONU: 15:30 -17:00

DİJİTAL DÖNÜŞÜM ve ENGELSİZ TEKNOLOJİLER

Oturum Başkanı: Dr. Öğretim Üyesi Hakan ARACI –Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kırkağaç Meslek YO Müdürü

Konuşmacılar:

  • Engelsiz Teknolojiler ve Girişimcilik
    Levent KARADAĞ  Dijital Yıldızlar Koordinatörü – Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi İkinci Başkanı
  • SEO, SEM ve Dijital Medya
    Yusuf ANDİÇ – GeMEDYA Ajans Başkanı
  • Herkes Bir Gün Yazılımcı Olacak
    Şenol BALO
    – Octopod YK Başkanı
  • Engelsiz Yaşam Akademisi ve il Kafe Projeleri Sunumu
    Ömer Durmuş. Engelsiz Yaşam Akademi Müdürü

 

KEVSER SALONU 15:30- 17:00

EĞİTİMDE ENGELSİZ BİLİŞİM UYGULAMA ÖRNEKLERİ

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Adile Aşkım KURT – Anadolu Üniversitesi

Konuşmacılar:

  • Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü Destek Programları Kapsamında Tübitak 4004- Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projelerinde “ENGELLİLER”
    Mustafa ORHAN – TÜBİTAK-Bilim ve Toplum Programları Müdürü
  • Engelsiz AÖF Çalışmaları
    Doç. Dr. Mehmet FIRAT – Anadolu Üniversitesi AÖF Dekan Yardımcısı
  • İzmir Erişilebilir EBA Çalışmaları
    Tuncer Asan- Onur Ayhan – Gürnüş Öztürk
    İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü – EBA
  • İşitme ve Zihinsel Engelli Çocuklarla Sessiz Kodlama ve Özel Kodlama
    Seda Ünür – İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü – EBA
  • Görmem Ama Düşünürüm Sembollerler İletişime Geçerim
    Hale UÇUŞ –  Matematik Öğretmeni

 

6 EYLÜL 2018 PERŞEMBE

 

AKİDE SULTAN SALONU – SAAT: 09:00-10:30

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDE ENGELLİLERE YÖNELİK BİLİŞİM FAALİYETLERİ

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Zehra ALTINAY Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü

Konuşmacılar:

  • Prof. Dr. Fahriye ALTINAY – Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü
  • Günay KİBRİT – Kıbrıs Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı
  • Bahire COŞKUNER, Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı ( KİKEV ) Başkanı
  • Gülsün BAŞARI, Yakın Doğu Üniversitesi
  • Güvenç AŞÇIOĞLU, Lefkoşa Başkent Lions Kulübü

 

AKİDE SULTAN SALONU – SAAT: 11:00-12:30

BETİMLEME ATÖLYE ÇALIŞMASI

Emine KOLİVAR – Sesli Betimleme Derneği YK Üyesi ve Betimleme Koordinatörü

Olgun YILMAZ, Sesli Betimleme Derneği YK Üyesi

 

AKİDE SULTAN SALONU – SAAT: 14:00-15:15

ÇEŞİTLİ ENGELLİLİK TİPLERİNDE BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI

Oturum Başkanı: Prof.Dr. Mustafa Murat İNCEOĞLU, Ege Üniv. Eğitim Fak. Bilgisayar ve Öğretim Tek. Eğit. Böl.

Konuşmacılar:

  • Otizm Spektrum Bozukluğu ve Teknoloji
    Dr. Öğr. Üyesi Avşar ARDIÇ – Ege Üniv., Eğitim Fak., Özel Eğitim Böl.
  • İşitme ve Konuşma Engelinde Bilgi İletişim Teknolojilerinin Kullanımı
    Doç.Dr. Pelin PİŞTAV AKMEŞE – Ege Üniv., Eğitim Fak., Özel Eğitim Böl.
  • Zihin Engelinde Bilgi İletişim Teknolojilerinin Kullanımı
    Doç.Dr. Ümit ŞAHBAZ – Ege Üniv., Eğitim Fak., Özel Eğitim Böl.

 

AKİDE SULTAN SALONU – SAAT: 15:30-17:00

ÖZEL EĞİTİMDE TEKNOLOJİ, KODLAMA VE ROBOTİK ÇALIŞMALARI

Oturum Başkanı: Dr.Öğr. Üy. Alev GİRLİ – Dokuz Eylül Üniversitesi

Konuşmacılar:

  • Berat ÇELİK – Özel Eğitim Öğretmeni
  • Muzaffer ADAK – Özel Eğitim Öğretmeni
  • Ayça Sarıcı AKGÜN – Özel Eğitim Öğretmeni
  • Şeref KAPLAN – Kodla(M)anisa Koordinatörü
  • Aslı Şengül YILDIRIMGİL – Kodla(M)anisa Koordinatörü

 

FİRUZENDE SALONU –  SAAT: 09:00-10:30

ÖĞRENCİ PROJELERİ OTURUMU

Oturum Başkanı: Dr.Öğr. Üy. Yusuf UZUN – Necmettin Erbakan Üniversitesi

Konuşmacılar:

  • Renk Görü – Mustafa DÜRMÜŞ, Ali ASLAN, Selim DALÇİÇEK, Danışman: Pınar UÇAN – Karşıyaka Zeki Şairoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  • VoiEyes – Kübra Hebeş, Merve Hancıoğlu, Kübra Bozkurt, Harran Üniversitesi
  • Ben de Yaparım – Merve KIZILKAYA, Yağmur ŞİMŞEK, Danışman: Aylin Ural, Bayraklı Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

 FİRUZENDE SALONU – SAAT: 11:00-12:30

BİLİŞİM TEKONOLOJİLERİNİN ETKİN KULLANIMI ve ERİŞİLEBİLİRLİK

Oturum Başkanı: Dr. Engin YILMAZ – Engelsiz Erişim Derneği Başkanı – Boğaziçi Ü. GETEM Direktyörü

Konuşmacılar:

  • Prof. Dr. Kürşat ÇAĞILTAY – Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  • Yıldız Tahtası ve Diğer Hikayeler: Erişilebilirlik Nasıl Kültürümüzün Bir Parçası Oldu?
    Uğurcan Kutluoğlu, ABD Scribd Firmasi Erisilebilirlik Uzmanı ve Yazilim Kalite Muhendisi
  • Erişilebilirlik Konusunda Bilginiz Bir Çok Şey Yanlış
    Emre Taşgın, EGED Başkanı
  • Adalete Erişilebilirlik
    Müjgan Bilgen Özen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
  • Bilişim Teknolojilerinde işitme ve Konuşma Engelliler ve Sağırlar İçin Erişilebilirlik
    Onur CANTİMUR, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkan Yardımcısı

 

FİRUZENDE SALONU – SAAT: 14:00-15:15

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİLERİNİN GÖRME ENGELLİLERİN GÜNLÜK YAŞAMLARINA ETKİLERİ

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Deniz KILINÇ – Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Konuşmacılar:

  • Engin YILMAZ, Getem Direktörü ve Engelsiz Erişim Derneği Başkanı
  • Gökhan GÜNGÖR: Engelsiz Erişim Derneği Yönetim Kurulu ve İstanbul Bilişim Komisyonu Üyesi
  • Can Kırca: Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sistem Uzmanı

 

FİRUZENDE SALONU – SAAT: 15:30-17:00

SOSYAL MEDYADA FARKINDALIK ve ERİŞİLEBİLİRLİK

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Vahap TECİM – Dokuz Eylül Üniversitesi

Konuşmacılar:

  • Sosyal Medya Erişilebilirliği
    Uğurcan Kutluoğlu, Scribd Firmasi Erisilebilirlik Uzmani ve Yazilim Kalite Muhendisi
  • Sosyal Medyada Ötekileştirme
    Ediz Öztürk, www.kentinradyosu.com Yöneticisi
  • Sosyal Medyada Ayak İzlerimiz
    İbrahim Elibal, Engelsiz Bilişim Platformu Erişilebilirlik Sorumlusu-Uzman Psikolojik Danışman
  • Sosyal Medyada Kendini İfade Edebilmek
    Ayşe Kula, Milli Eğitim Bakanlığı
  • Sosyal Medya ve İstismar
    Önder Işık, Aliağa Postası.com Haber Portalı Yöneticisi

 

KEVSER SALONU – SAAT: 09:00-10:30

ERİŞİLEBİLİR DERS MATERYALİ HAZIRLAMA (EĞİTİM SEMİNERİ)

  • Dr. Engin YILMAZ, Boğaziçi Üniversitesi GETEM Koordinatörü

 

KEVSER SALONU – SAAT: 11:00-12:30

AKADEMİK BİLDİRİLER 1

Oturum Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Fatih Yucalar – Manisa Celal Bayar Üniversitesi

  • GÖRME ENGELLİ BİREYLERİN TEMASSIZ BİÇİMDE WHATSAPP KULLANMALARINI SAĞLAYAN ANDROID UYGULAMA, Esra Erkmen, Nehar Çelik, Yusuf Uzun
  • ENGELLİ ÖĞRETMENLERİN BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ ENTEGRASYONU GERÇEKLEŞTİRME SÜREÇLERİNİN İNCELENMESİ, Ayşe Kula, Tülin Haşlaman, Ümmühan Avcı
  • TÜRKİYE’DE ENGELLİLERE YÖNELİK BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE HİZMETLERİ ÜZERİNE GENEL DEĞERLENDİRME, Mustafa Özhan Kalaç, İlknur Teke, Murat Kılınç
  •  MEDYADA ENGELLİLERE YÖNELİK OLARAK KULLANILAN DİL VE SÖYLEM ANALİZİ, İbrahim Sezgül

 

 

KEVSER SALONU – SAAT: 14:00-15:15

AKADEMİK BİLDİRİLER 2

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Serkan CURA – MCBU Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü

  • ENGELLİ BİREYLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMADA NESNELERİN İNTERNETİ, Şule Birim
  • ENGELSİZ AKILLI ŞEHİRLER ÜZERİNE GENEL BİR ARAŞTIRMA, Yusuf Uzun, Hasan Serdar, Halime Ergün, Hüseyin Arıkan
  • ALIŞVERİŞİN GÖZÜ KÖR OLMASIN, Mustafa Ayhan, Feyiz Candan Işık Akhisar Gazi Ortaokulu, Dr. Tarık Sarı Ortaokulu
  • ENGELLİLİK ODAKLI İNTERNET SİTELERİNDEKİ FORUMLARIN ENGELLİLİK MODELLERİ PERSPEKTİFİNDEN ANALİZİ, Yunus Bucuka

 

KEVSER SALONU – SAAT: 15:30-17:00

AKADEMİK BİLDİRİLER 3

Oturum Başkanı: Dr. Öğr.Üyesi Doğan BAKIRTAŞ – Manisa Celal Bayar Üniversitesi

  • GRAFİKSEL KULLANICI ARAYÜZÜ KULLANILARAK ENGELLİLERE GÖRÜNTÜ İŞLEME TEKNİKLERİNİN ÖĞRETİMİ, Mehmet Bilban, Yusuf Uzun, Sabri Koçer, Hüseyin Arıkan
  • ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK KULLANILARAK ENGELLİ ÇOCUKLARIN ÖĞRENME YETENEKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ, Yusuf Uzun, Mehmet Bilban, Esra Erkmen, Mustafa Özhan Kalaç
  • TETRAPLEJİ BİREYLER İÇİN VR TEKNOLOJİSİ İLE SANAL ALIŞVERİŞ, Emin Borandağ, Fatih Yücalar, Hakan Gençtürk, Cemre Kural

 

7 EYLÜL 2018 CUMA

AKİDE SULTAN SALONU – SAAT: 10:00-12:00

EĞİTİMDE GÖRME ENGELLİLERE YÖNELİK BİLİŞİM ODAKLI PROJE UYGULAMALARI

Oturum Başkanı: Dr.Öğr. Üy. Yahya ÇIKILI – Necmettin Erbakan Üniversitesi

Konuşmacılar:

  • Engelsiz Nota Projesi, Ali Alpaslan
  • Uzaktan Eğitim Akademisi Projesi, Pınar Göcen:
  • Her Yerde Braille Kampanyası, Oğuzhan Al
  • Görme Engelli Öğretmenlerin Dijital Eğitim Projelerine Erişim Durumları, İsmail Çevikbaş
  • Dünden Bugüne Görmeyenlerin Bilgiye Erişim Serüveni, İbrahim Elibal:

 

AKİDE SULTAN SALONU – SAAT: 14:00-15:30

KARİYER YOLCULUĞUNDA TEKNOLOJİ VE SOSYAL MEDYANIN ROLÜ

Oturum Başkanı: Dr.Öğr. Üy. Mustafa Özhan KALAÇ – Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Konuşmacılar: 

  • Serhat Erönal – Sosyal Medya Fenomeni
  • İlknur Peder – Psikolog
  • Yiğit Caner Aydın – Milli Okçu

 

KEVSER SALONU – SAAT: 10:00-12:00

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK

Oturum Başkanı: Halis KURALAY, İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı, İstanbul Valiliği Bilişim Erişilebilirliği  Komisyonu Başkanı

Konuşmacılar:

  • Bilişim Erişilebilirliği Nasıl Doğdu? Bilişim Erişilebilirliği Komisyonunun Faaliyetleri, Mehmet Emin DEMİRCİ, Sosyolog, İstanbul Valiliği Bilişim Erişilebilirliği Komisyon üyesi,
  • DYS tecrübesi, Gökhan GÜNGÖR, İletişim Öğretmeni,
  • İç Navigasyon Uygulamalarında Erişilebilirlik Kriterleri, Adem VURAL, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı VHKİ, Muhammed YAVUZ, İETT Bilgi İşlem Daire Başkanı,
  • Mobil İETT- Mobiett  ve Ulaşımda Erişilebilirlik Çalışmaları, Yavuz ALGÜL, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Erişilebilirlik uzmanı
  • Web Sitelerinde Erişilebilirlik Kriterleri, Dr.Engin YILMAZ, Bogaziçi Üniversitesi GETEM Direktörü,

 

KEVSER SALONU – SAAT: 14:00-15:30

FİRMA SUNUMLARI

Oturum Başkanı: Levent KARADAĞ  Dijital Yıldızlar Koordinatörü – Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi İkinci Başkanı

Konuşmacılar:

  • Akıllı Kabin – Feyzullah Oktay, GİLTAŞ A.Ş.
  • EyeNavigator (Göz Hareket Takip Sistemi) – HeadNavigator (Kafa Hareket Takip Sistemi), Emrah DİNÇER  Smartek Yazılım Teknolojileri Genel Müdürü
  • Microsoft ve Engelsiz Teknolojiler, Duygu Kayaman, Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Ekibi
  • Turkcell Engelliler İçin Mobil Çözümler – Gamze Sofuoğlu, Turkcell Engelli Çözümleri Ürün Müdürü
  • YGA Projeleri: Twin Robotik ve  WeWALK Akıllı Baston
    Kürşat CEYLAN- Mesut YILMAZ YGA